Pera Müzesi'nde Ve Şimdi İyi Haberler sergisini görmek için son günler

Pera Müzesi'nde Ve Şimdi İyi Haberler sergisini görmek için son günler

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Annette ve Peter Nobel’in basın sanatı koleksiyonundan Christoph Doswald küratörlüğünde hazırlanan “Ve Şimdi İyi Haberler” sergisi 7 Ağustos’ta sona eriyor.

Annette ve Peter Nobel’in koleksiyonundan eserlerle oluşturulan sergi; Alberto Giacometti, Aleksandr Rodchenko, Andy Warhol, Andreas Gursky, Jenny Holzer, Bedri Baykam, Barbara Kruger, Christo, David Hockney, Dennis Hopper, Elmgreen & Dragset, Fernand Légér, Georges Braque, Henri Cartier-Bresson, Joseph Beuys, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Le Corbusier, Malevich, Man Ray, Mayakovski gibi önemli sanatçıların ‘Basın Sanatı’ olarak tanımlanan 300’e yakın eserini bir araya getiriyor.

19. yüzyıldan günümüze, medya tarihinde son 150 yılın bilim, kültür ve siyasetteki en can alıcı meselelerini gözler önüne seren sergi, geçtiğimiz 20 yılda yaşanan büyük değişimlere ve bu değişimlerin medya sanatındaki etkilerine ilişkin de önemli ipuçları veriyor.

Düşünsel bir başlangıç noktası olarak gazeteden yola çıkan, metin ve haber ilişkisine, fotoğrafın bulunmasının toplumu nasıl şekillendirdiğine ve totaliter sistemlerin kitle iletişim araçları üzerindeki güçlü etkisine odaklanan sergi 7 Ağustos’a kadar ziyaretçileri bekliyor.

Modern ve güncel sanatın en önemli dönemlerini izleme olanağı sunan bu eserleri bir araya getiren sergi medya endüstrilerinin tüketim kültürüyle ilişkisine, küreselleşmeyle birlikte sanatta öne çıkan eleştirel medya söylemi gibi önemli dönüm noktalarına işaret ediyor. Toplumsal cinsiyet, din, etnik köken gibi kavramların sanat ve medyadaki dönüşümünü ve sosyal medya toplumunun gelişimini de çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. 

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-19.00, Pazar günleri ise 12.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir. Cuma günleri “Uzun Cuma” kapsamında 18.00-22.00 arası tüm ziyaretçiler, Çarşamba günleri ise “Genç Çarşamba” kapsamında tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.