Safahat’ın Penceresinden -- İsmail Kazdal ERGUVAN YAYINEVİ

Safahat’ın Penceresinden -- İsmail Kazdal ERGUVAN YAYINEVİ

İstiklâl Marşımızın şairi Mehmed Âkif’le alakalı bugüne kadar yüzlerce eser kaleme alınmıştır. Muhakkak ki bunların hepsi de birbirinden değerlidir. Keza SAFAHAT’ıyla alakalı da birçok değerlendirme, analiz, inceleme yapılmış, Üstad bu araştırmalarla daha iyi anlaşılmaya çalışılmıştır. SAFAHAT’IN PENCERESİNDEN kitabımız da bu çalışmalardan biridir ama diğerlerinden çok farklıdır.
 
SAFAHAT’IN PENCERESİNDEN bundan 46 yıl önce 1973 yılında Bugün gazetesinde tefrika edilmiştir.
 
Kitabı okumaya başlayınca görülecektir ki, Safahat bu kitapta olduğu gibi hiç tahlil edilmemiştir.
 
Ve yine görülecektir ki, Safahat'ın yazarı, bu kitapta İslam dünyasının yenilişine ağlamaktadır baştanbaşa.
 
SAFAHAT’IN PENCERESİNDEN kitabını okurken, Kur’anın nasıl öncelenmiş olduğunu, Safahat’la birlikte mübarek kitabımızın muşambalara sarılı tavanlardan yere indirip el kitabı haline getirmeye çalışıldığını görüp,  düşüneceksiniz!
 
Evet, “SAFAHAT’IN PENCERESİNDEN” ilk defa 1973 yılında BUGÜN GAZETESİ’NDE tefrika edildiği günlerde, okuyucularınca ilgiyle takip edilen ve üzerinde sert tartışmalar yapılan bir dizi yazıydı. SAFAHAT’a ve millî şâirimiz Üstad MEHMED ÂKİF’e farklı ama lâyık olduğu bir gözle yaklaşan ve bu hususta sahasında ilk olan bu yazıları kitaplaştırmak ve Üstad Âkif merhumun 83. Vefat yıldönümünde yayınlamak ERGUVAN YAYINEVİ için önemli bir görevdi.
ÜSTADA ve sevenlerine ARMAĞAN OLSUN.