Tarihi Abraham Paşa Köşkü, Billur ve Cam Müzesi olacak

Tarihi Abraham Paşa Köşkü, Billur ve Cam Müzesi olacak

Cam üretiminin marka mekanlarından Beykoz'da cam tarihinin sergileneceği, gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla, Tarihi Abraham Paşa Köşkü'nde Billur ve Cam Müzesi kurulması için faaliyetler sürdürülüyor.

TBMM Milli Saraylar tarafından kurulması planlanan Beykoz Billur ve Cam Müzesi'nde Selçuklu'dan günümüze cam sanatını anlatan tarihi eser, obje ve ürünler yer alacak.

Beykoz Korusu içinde yaklaşık 400 dönüm arazi üzerinde bulunan Tarihi Abraham Paşa Köşkü'nde yapım çalışmaları devam eden müzede ağırlıklı olarak Milli Saraylar'ın envanterine kayıtlı eserler yer alacak. Bin 400 metrekarelik kapalı alanı bulunan köşk, dönemlerine göre 13 sergi salonuyla düzenlenerek ziyarete açılacak. Camın ham maddesiyle başlayan yolculukta Selçuklu ve Osmanlı Saraylarından eserler ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

Müzede en büyük alan Beykoz camlarına ayrılacak. Beykoz'un simgesi çeşm-i bülbül ürünler, sürahiler, gülabdanlar, zarif ve özgün Beykoz işi camlar geniş bir yelpazede sergilenecek. Ayrıca çeşm-i bülbül yapımını anlatan bir video gösterilecek. Mekânda cam ustalarının alın terine karışan pipolar, makaslar, kalıplar ile çeşitli cam yapım aletleri de sergilenecek.