KONFERANS

KONFERANS

Türk-İtalyan Müşterek Harp Tarihi Sempozyumu


Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) – Türk Tarih Kurumu (TTK) işbirliği ile MSÜ Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü (Fatih HATEN) tarafından 21-22 Ekim 2019 tarihlerinde “Türk-İtalyan Müşterek Harp Tarihi Sempozyumu” başlıklı uluslararası bilimsel etkinlik düzenlenecektir.


Bahse konu sempozyumda, Yeniçağ’da İtalyan şehir devletlerinin, Yakınçağ’da İtalya Krallığı’nın Osmanlı Devleti’ne yönelik stratejik ve operatif düzeydeki askerî girişimleri, Osmanlı Devleti ile söz konusu devletler arasında meydana gelen savaşlar, Akdeniz’de askerî rekabet ve ticaret yollarının güvenliği, İtalya tarihî arşivleri ve harp tarihi ile alâkalı belgelerin incelenmesi gibi konular ele alınacaktır.

Sempozyum, bu konuların Türk ve İtalyan tarihçilerin gözünden karşılıklı bakış açısıyla arşiv belgelerine dayalı olarak ele alınmasını, araştırmacıların fikir alışverişinde bulunmasını ve bu şekilde, Türk-İtalyan ortak askerî tarihinin sağlam temellere oturtulmasına katkıda bulunulmasını amaçlamaktadır.

Yukarıda belirtilen konularla ilgili bildiri sunmak isteyen araştırmacıların 30 Eylül 2019 günü mesai bitimine kadar ek'teki formu haten@msu.edu.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.


Bilim Kurulu değerlendirmesi sonucu bildiri sunması uygun görülen araştırmacıların 14 Ekim 2019 günü mesai bitimine kadar bildiri özetlerini; yukarıda belirtilen mail adresine göndermeleri gerekmektedir. Bildiri sunacak araştırmacılar ulaşım ve konaklama giderlerini kendileri karşılayacaktır.

Bahse konu sempozyumun kontenjanı sınırlı olduğundan dinleyici olarak katılmak isteyen lisansüstü öğrenci ve akademisyenlerin en geç 11 Ekim 2019 tarihi mesai bitimine kadar haten@msu.edu.tr adresine ek'teki  formu doldurarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru sahiplerine, yapılan değerlendirme sonucunda olumlu/olumsuz cevap 16 Ekim 2019 günü verilecektir.

İlgililere duyurulur.

 

PROGRAM İÇERİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ..